Long Island Golden Retriver Club

2016 Specialty

February 11, 12 & 13 2016
Doggie U K9 Academy
Bayshore, NY
Show Chairperson: Sue Greca
Show Superintendent: Rau Dog Shows
Show Reporter: Sandra A. Vigliotti

LIGRC Specialty All Breed Rally Results

Thursday, February 11, 2016
27 Competing

Judge: Mrs. Karen Wrey

Rally Novice A

(2 competing)

  1. ODYSSEY'S OENGUS MORALLTECH - R. Flanagan 94
  2. WOCHICA'S APRIL YOU ARE MY - Mattei 88

Rally Novice B

(11 competing)

  1. GALAXY'S GLENHIGHLAND GEM AX AXJ NF - D Jamison 98
  2. CH BAYPOINTE N GOODTIME'S OH HENRY CDX JH OAP NJP - Frohman/Gallagher 98
  3. CH MACH3 STARTSTRUCK LEPSNBOUNDS CHASE CHINAK MXG MJB2 - Jamison/Samuels 97
  4. POETA GOOROOVEY HIPSTER - Damont 97

Rally Advanced B

(8 competing)

  1. ON THE BLUFFS HUDSON O CDX RE - Richmond 99
  2. MORNINGSTAR FLY ME TO THE MOON BN RN OA OAJ CGC - Levine 97
  3. PEBBLE ROCK'S INDIANA JONES CD BN GN RE OA AXJ NF CGCA - Tranoy 96
  4. MACH MARICS JUST A PINCH PH CD BN RN MXG MJS XF - Andrysiak 96

Rally Excellent B

(6 competing)

  1. ON THE BLUFFS HUDSON O CDX RE - Richmond 99
  2. GODIVA'S AUGUST ON CHOCORUA'S SUMMIT RE CGCA - Tippy 96
  3. CT GOLDENWAYS THANKS FOR THE MEMORIES VCD2 GN RA AX AXJ NF THDD CGCA - Laubach/Lesser 96
  4. ANGELWOOD'S SWEET BRANDY CD RE NA NAJ - Osterman 94

Golden Retriever Sweepstakes

Friday, February 12, 2016
14 competing

Judge: Ms Lisa Gallizzo

PUPPY DOGS
6 mos. and under 12 mos.
(2 competing)

  1. TANGLEOFT GO BIG OR GO HOME - McDowell
  2. SANDPIPER CELEBRATE DON'T STOP BELIEVIN' - Bruton/Pace

PUPPY DOGS
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. LAZYDAZE PARTY CRASHER = Winslow/Silverman

PUPPY BITCHES
6 mos. and under 9 mos.
(4 competing)

  1. HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasti/Tomlinson
  2. WOCHICA'S DANCING WITH THE STAR - Bunce
  3. GOODTIME'STEP TO THE BEAT - Duffy/Gallagher
  4. BROADWAY'S BROOKLYN BY A LANDSLIDE - DeSantis/Mehmet/Smith

PUPPY BITCHES
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. EDGECOMB'S A FAMILY AFFAIR = Proenzano/Keeler

PUPPY BITCHES
12 mos. and under 15 mos.
(2 competing)

  1. TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN -McDowell
  2. INLET TONIGHT SHOW'S ROCK STAR - Moran

PUPPY BITCHES
15 mos. and under 19 mos.
(1 competing)

  1. WOCHICA'S SHINING STAR OF HARBOR HAZE - Hayes

BEST IN SWEEPSTAKES

TANGELOFT GO BIG OR GO HOME - McDowell

BEST OF OPPOSITE SEX TO BEST IN SWEEPSTAKES

TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN - McDowell


Veteran Sweepstakes

Friday, February 12, 2016

Judge: Ms Lisa Gallizzo

VETERAN DOGS
8 years and under 10 years
(1 competing)

  1. GCH CH HILLOCK'S MANGO TANGO - Mentasti

VETERAN DOGS
10 years and over
(1 competing>

  1. CH EDGECOMBS HH COTE D'OR - Hill

VETERANS BITCHES
8 years and under 10 years
(1 competing)

  1. CH GOODTIME'S IRISH SPRING - Gallagher/Smith

BEST VETERAN IN SWEEPSTAKES

CH GOODTIME'S IRISH SPRING - Gallagher/Smith

BETS OF OPPOSITE SEX TO BEST IN SWEEPSTAKES

GCH CH HILLOCK'S MANGO TANGO - Mentasti


REGULAR CLASSES

Friday February 12, 2016
49 competing
15 Dogs - 2 points
12 Bitches - 2 points
6 non-regular
13 Best of Breed

Judge: Patriia Flanagan

PUPPY DOGS
6 mos. and under 12 mos.
(2 competing)

  1. TANGELOFT GO BIG OR GO HOME - McDowell
  2. SANDPIPER CELEBRATE DON'T STOP BELIEVIN' - Bruton/Pace

PUPPY DOGS
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. LAZYDAZE PARTY CRASHER - Winslow/Silverman

BREAD BY EXHIBITOR DOGS
(1 competing)

  1. NAUTILUS PURPLE HAZE - McKinnon

AMERICAN-BRED DOGS
(3 competing)

  1. COLONIAL'S MARCHING FINALE - Russo
  2. PUNKIN HOLLOW'S JESSE JAMES - Eckman
  3. MERIMAUR WOCHICA ON COLEMAN POND - Dunn/Oehler

AMATUER OWNER HANDLER DOGS
(1 competing)

  1. INLET'S RUPERTS GOLDEN PRINCE DANCERELLA'S FELLA CGC - Zuckerman

OPEN DOGS
(7 competing)

  1. INLET'S FIVE FOR FIGHTING - Porpora
  2. YUKON'S WALK THIS WAY AT LAZYDAZE - Winslow
  3. GANGWAY BEARABELLA'S DIGGIN' FOR TREASURE - Lamont
  4. SHILO'S TU SEE MY SHADOW CGCA - Doudera

PUPPY BITCHES
6 mos. and under 9 mos.
(4 competing)

  1. HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasi
  2. BROADWAY'S BROOKLYN BY AN LANDSLIDE - DeSantis/Mehmet/Smith
  3. GOODTIME'S STEP TO THE BEAT - Duffy/Gallagher
  4. WOCHICA'S DANCING WITH THE STAR - Bunce

PUPPY BITCHES
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. EDGECOMBE'S A FAMILY AFFAIR - Provenzano/Keeler

12 to 18 Month BITCHES
(3 competing)

  1. TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN - McDowell
  2. WOCHICA'S SHINING STAR OF HARBOR HAZE - Hayes
  3. INLET TONIGHT SHOW'S ROCK STAR - Moran

NOVICE BITCHES
(1 competing)

  1. SUNRUNNER'S LEGACY - Lorentzson

BRED BY EXHIBITOR BITCHES
(1 competing)

  1. CRESSIDA LIUMERICK - Donnelly

AMERICAN BRED BITCHES
(3 competing)

  1. HILLOCK'S SUNFLOWER GOODNIGHT MOON - Russo/Strazza/Tomlinson
  2. FREESTYLE'S EAST BONNET RN CGC - Vigliotti
  3. PUNKIN HOLLOW STELLA SLICE OF PIE -Criscitelli

OPEN BITCHES
(3 competing)

  1. SUMMIT CASTLEROCK HAVE TO HAVE THAT BAG - Wiate/Measham/Johnson
  2. TANGELOFT TAKE THAT - McDowell
  3. TANGELOFT PRACTICAL MAGIC - McDowell

HUNTING BITCHES
(1 competing)

  1. SUNRUNNER'S ROYALE RUBY CD SH CGC - Lorentzson

VETERAN DOGS 8 to 10 YEARS
(3 competing)

  1. PICABO'S YOU ARE MY SUNSHING THDA CGCA - Russo/Govan
  2. GCH CH GOODTIME'S OVER THE TOP UD RA SH OAP NJP - Frohman
  3. CHE CH HILLOCK'S MANGO TANGO - Mentasi

VETERAN DOGS 10 and Over
(1 competing)

  1. CH EDGECOMB HH COTE D'OR - Hill

VETERAN BITCHES 8 to 10 YEARS
(1 competing)

  1. CH GOODTIME'S IRICH SPRING - Gallagher/Smith

BEST OF BREED

GCH CH GOLDRULS IT'S ALL GREEK TO ME - Sarkin

BEST OF OPPOSITE SEX

CH BEARABELLA'S I ONLY DRINK CHAMPAGNE - Lamont

SELECT DOG

CH CRESSIDA HOMERUN - Donnelly/Mitchell

SELECT BITCH

GCH CEDAR'S SNOW FLURRY - Schultz

BEST OF WINNERS

INLET'S FIVE FOR FIGHTING - Porpora

AWARDS OF MERRIT

TANGELOFT TAKE THE MONEY AND RUN

CH FOXRUN'S ISLAND OF ADVENTURE AT GOLDEN-B-BEAR

WINNERS DOG

INLET'S FIVE FOR FIGHTING - Porpora

RESERVE WINNERS DOG

NAUTILIUS PURPLE HAZE JIMI - MacKInnon

WINNERS BITCH

SUMMITT CASTLEROCK HAVE TO HAVE THAT BAG - Waite/Measham/Johnson

RESERVE WINNERS BITCH

TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN-McDowell

BEST PUPPY

HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasi

BEST VETERAN

PICABO'S YOU ARE MY SUNSHINE CGCA THD - Russo/Govan


OBEDIENCE CLASSES

Friday February 12, 2016
42 competing

Judge: William Craig

REGULAR CLASSES

NOVICE CLASS B
(5 competing)

  1. TRUEHEART STOMP, KICK AND BOUNCE - Rodero 198-1/2
  2. SUNRUNNER'S LEGAY - Lorentzson 190

OPEN CLASS A
(4 competing)

  1. BAYPOINTE'S CALL THE WIND CD NA NAJ - Michalow 190-1/2
  2. SUNRUNNER'S ROYALE RUBY CDSH CGC - Lorentzson 187-1/2

OPEN CLASS B
(10 competing)

  1. GAYLAN'S MAGIC ELIXIR UD JH - Clark/Carpenter 199-1/2
  2. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER UD VER NA CGC - Washburn 198-1/2
  3. FOXRUN STRIKE'S DOUBLE KICKS UDX OM3 - Rodero 197-1/2
  4. HIHG TIMES JERSEY GIRL UD BN GN RA CGC - Pugh 196-1/2

UTILITY CLASS B
(8 competing)

  1. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER US VER NA CGC - Washburn 196
  2. BAYPOINTE'S GOOD TO THE LAST DROP UDX OM1 BN RA MX MXJ NF CGC - Levine 194-1/2
  3. HIGH TIMES JERSEY GIRL UD BN GN RA CGC -Pugh 192-1/2

HIGHEST SCORING DOG IN REGULAR CLASSES

GAYLAN'S MAGIC LIXIR UD JH - Cark/Carpenter Open B 199-1/2

HIGHEST SCORING DOG IN OPEN B AND UTILITY COMBINED

PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER UD VER NA CGC - Washburn 394-1/2


OPTIONAL TITLING CLASSES

GRADUATE OPEN
(2 competing)

  1. GCH BAYPOINTE'S SAVE THE BEST FOR LAST CDX BN RN- Phillips 190-1/2

VERSATILITY
(4 competing)

  1. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER UD VER NA CGC - Washburn 198

BEGINNER NOVICE B
(2 competing)

  1. MERIMAUR MY IRISH SUNSHINE - Killeen 195
  2. FREESTYLE'S EASTER BONNET RN CGC - Vigliotti 192

Golden Retriever Sweepstakes

Saturday, February 13, 2016
12 Competing

Judge: Ms. Donna Edwards

PUPPY DOGS
6 mos. and under 12 mos.
(2 competing)

  1. TANGLEOFT GO BIG OR GO HOME - McDowell
  2. SANDPIPER CELEBRATE DON'T STOP BELIEVIN' - Bruton/Pace

PUPPY DOGS
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. LAZYDAZE PARTY CRASHER - Winslow/Silverman

PUPPY BITCHES
6 mos. and under 9 mos.
(3 competing)

  1. HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasti/Tomlinson
  2. BROADWAY'S BROOKLYN BY A LANDSLIDE - DeSantis/Mehmet/Smith
  3. GOODTIME'S STEP TO THE BEAT - Duffy/Gallagher

PUPPY BITCHES
12 mos. and under 15 mos.
(2 competing)

  1. INLET TONIGHT SHOW'S WINK - Moran
  2. TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN - McDowell

PUPPY BITCHES
15 mos. and under 18 mos.
(1 competing)

  1. WOCHICA'S SHINING STAR OF HARBOR HAZE - Hayes

BEST IN SWEEPSTAKES

HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasti/Tomlinson

BEST OF OPPOSITE SEX TO BEST IN SWEEPSTAKES

LAZYDAZE PARTY CRASHER - Winslow/Silverman


Veteran Sweepstakes

Saturday, February 13, 2016

Judge: Mrs. Donna Edwards

VETERAN DOGS
8 years and under 10 years
(1 competing)

  1. GCH CH HILLOCK'S MANGO TANGO-Mentasti

VETERAN DOGS
10 years and over
(1 competing)

  1. CH EDGECOMBS HH COTE D'OR - Hill

VETERANS BITCHES
8 years and under 10 years
(1 competing)

  1. CH GOODTIME'S IRISH SPRING - Gallagher/Smith

BEST VETERAN IN SWEEPSTAKES

CH GOODTIME'S IRISH SPRING-Gallagher/Smith

BEST OF OPPOSITE SEX TO BEST IN SWEEPSTAKES

GCH CH HILLOCK'S MANGO TANGO-Mentasti


SPECIAL ATTRACTION

Saturday, February 13, 2016
Pee Wee Junior Handler
Pee Wee Handler: Isla Hannifin

Judge: Janet Leek

Regular Classes

Saturday, February 13, 2016
56 Competing
19 Dogs - 3 Points
18 Bitches - 2 Points
6 Non-Regular
13 Best of Breed

Judge: Mrs. Donna Ernst

PUPPY DOGS
6 mos. and under 12 mos.
(2 competing)

  1. TANGLEOFT GO BIG OR GO HOME - McDowell
  2. SANDPIPER CELEBRATE DON'T STOP BELIEVIN' - Bruton/Pace

PUPPY DOGS
9 mos. and under 12 mos.
(1 competing)

  1. LAZYDAZE PARTY CRASHER - Winslow/Silverman

12 to 18 months DOGS

  1. NAUTILUS CUSTOM CHROME - MacKinnon

BRED BY EXHIBITOR DOGS
(1 competing)

  1. NAUTILIUS PURPLE HAZE JIMI - MacKinnon

AMERICAN BRED DOGS
(4 competing)

  1. PENNYLANE NOVEMBER RAIN - Scaggs
  2. INLET'S FIVE FOR FIGHTING - Porpora
  3. COLONIAL'S MARCHING FINALE - Russo
  4. MERIMAUR WOCHICA ON COLEMAN POND - Dunn/Oehler

OPEN DOGS
(10 competing)

  1. INLET'S ON POINT - Wenger
  2. DE LA VEGA SOUTHERN GOLD TRUE GRIT - Hayes
  3. EDGECOMBE'S SILVER DAPPLE BAY CGC - St. John/Provenzano/Hickey
  4. GANGWAY BEARABELLA'S DIGGIN' FOR TREASURE - Lamont

PUPPY BITCHES
6 mos. and under 9 mos.
(4 competing)

  1. GOODTIME'S STEP TO THE BEAT - Duffy/Gallagher
  2. HILLOCK'S SOMETHING'S GOT TO GIVE - Mentasi
  3. BROADWAY'S BROOKLYN BY A LANDSLIDE - DeSantis/Mehmet/Smith
  4. WOCHICA'S DANCING WITH THE STAR - Bunce

12 to 18 Month BITCHES
(4 competing)

  1. TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN - McDowell
  2. RIVAH'S PIRATE TREASURE - Duffner
  3. INLET TONIGHT SHOW'S THE WINK - Moran
  4. WOCHICA'S SHINING STAR OF HARBOR HAZE - Hayes

NOVICE BITCHES
(1 competing)

  1. SUNRUNNER'S LEGACY - Lorentzson

BRED BY EXHIBITOR BITCHES
(2 competing)

  1. CRESSIDA LIUMERICK - Donnelly
  2. NAUTILUS DADDY'S LITTLE GIRL - MacKinnon

AMERICAN BRED BITCHES
( 3 competing)

  1. HILLOCK'S SUNFLOWER GOODNIGHT MOON-Russo/Strazza/Tomlinson
  2. FREESTYLE'S EAST BONNET RN CGC - Vigliotti
  3. BAYPOINTE'S RETURN TO SENDER - FURCO

OPEN BITCHES
(4 competing)

  1. GOODTIME'S HOLY MC'ERAL - Smith
  2. GODIVA'S WILD BLUE YONDER RN - Dickinson
  3. TANGELOFT TAKE THAT - McDowell
  4. AMBERGLO'S ACCELERATION - Fennikoh

HUNTING BITCHES
(1 competing)

  1. SUNRUNNER's ROYALE RUBY CD SH CGC - Lorentzson

VETERAN DOGS 8 to 10 YEARS
(3 competing)

  1. GCH HILLOCK'S MANGO TANGO - Mentasi
  2. PICABO'S YOU ARE MY SUNSHINE CGCA THD - Russo/Govan
  3. GCH GOODTIME'S OVER THE TOP UD RA SH OAP NJP - Frohman

VETERAN DOGS 10 and Over
(1 competing)

  1. CH EDGECOMB HH COTE D'OR-Hill

VETERAN BITCHES 8 to 10 YEARS
(1 competing)

  1. CH GOODTIME'S IRISH SPRING-Gallagher/Smith

BEST OF BREED

GCH CH SUMMIT'S EMERY ITS IN THE BAG - Johnson/Sedivec

BEST OF OPPOSITE SEX

GCH CH GOLDRULS IT'S ALL GREEK TO ME CD JH - Sarkin

SELECT DOG

CH NAUTILUS TIMBER - MacKinnon

SELECT BITCH

GCH CH CEDAR'S SNOW FLURRY - Schultz

BEST OF WINNERS

GOODTIME'S HOLY Mc'ERAL - Smith

AWARDS OF MERRIT

GCH CH NAUTIUS KEYSTONE - MacKinnon

CH SUMMIT CASTLEROCK HAVE TO HAVE THAT BAG - Waite/Measham/Johnson

WINNERS DOG

INLET'S ON POINT - Wenger

RESERVE DOG

NAUTILIUS PURPLE HAZE JIMI - MacKInnon

WINNERS BITCH

GOODTIME'S HOLY MC'ERAL - Smith

RESERVE BITCH

TANGELOFT LET THE GAMES BEGIN - McDowell

BEST PUPPY

GOODTIME'S STEP TO THE BEAT - Duffy/Gallagher

BEST VETERAN

CH GOODTIME'S IRISH SPRING - Smith/Gallagher


OBEDIENCE CLASSES

Saturday, February 13, 2016

Judge: William Craig

REGULAR CLASSES

NOVICE CLASS A
(1 competing)

  1. WOCHICA'S SUMMER'S RISING SUN - Wozniak 183

NOVICE CLASS B
(4 competing)

  1. TRUEHEART STOMP, KICK AND BOUNCE - Rodero 199-1/2
  2. SUNRUNNER'S LEGACY - Lorentzson 187-1/2

OPEN CLASS A
(3 competing)

  1. BAYPOINTE'S CALL THE WIND CD - Michalow 190
  2. CH BIRNAM WOOD'S RAY D. O'FLYER CD GN RAE CGCA TH 186-1/2

OPEN CLASS B
(10 competing)

  1. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER CDX VER - Washburn 198
  2. BAYPOINTE'S GOOD TO THE LAST DROP UDX OM1 BN RA MX - Levine 195
  3. CH TWIN-BEAU-D'S I'M YOUR ANDYMAN UD RAE - McGee/Dallaire 193
  4. GAYLAN N LORNADOONE WHEN DREAMS COLLIDE UD MX MJX FX - 190-1/2

UTILITY CLASS A
(5 competing)

No Qualifiers

UTILITY CLASS B
(8 competing)

  1. HIGH TIMES JERSEY GIRL UD BN RA GN CGC CCA - Pugh 197
  2. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER CDX VER - Washburn 196
  3. BAYPOINTE'S GOOD TO THE LAST DROP UDX OM1 BN RA MX - Levine 193-1/2
  4. CH TWIN-BEAU-D'S I'M YOUR ANDYMAN UD RAE - McGee/Dallaire 189-1/2

HIGHEST SCORING DOG IN REGULAR CLASSES

TRUEHEART STOMP, KICK AND BOUNCE - Rodero 199-1/2

HIGHEST SCORING DOG IN OPEN B AND UTILITY COMBINED

PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER CDX VER - Washburn 394


OPTIONAL TITLING CLASSES

GRADUATE NOVICE
(1 competing)

No Qualifiers

GRADUATE OPEN
(2 competing)

  1. GCH BAYPOINTE'S SAVE THE BEST FOR LAST CDX BN RN - Phillips 190-1/2

VETERANS
(1 competing)

  1. GAYLAN'S ACE IN THE HOLE UD RE MX MXJ MXF JH - Covino 79-1/2

VERSATILITY
(4 competing)

  1. PAWZUP COME HEEL OR HIGH WATER CDX VER - Washburn 199

BEGINNER NOVICE A
(1 competing)

  1. WOCHICA'S APRIL YOU ARE MY SUNSHINE - Mattei 192

BEGINNER NOVICE B
(2 competing)

  1. MERIMAUR MY IRISH SUNSHINE - Killeen 194-1/2
  2. FREESTYLE'S EASTER BONNET RN CGC - Vigliotti 190

This page has been viewed 166 times since Wed Jul 26 04:39:01 2017.